Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Kritika balról, Karácsony Gergelynek.
„Máris vitával indult az újév. Áder János köztársasági elnök hívta fel a figyelmet, hogy klímavészhelyzetet hirdetni Budapesten önmagában nem több politikai fogásnál. Főleg, hogy nincsenek mögötte valós intézkedések. Több se kellett Karácsony Gergelynek, egyből tudatlansággal vádolta meg a köztársasági elnököt, hiszen – Karácsony érvei szerint – már közel 1250 szervezet hirdetett klímavészhelyzetet – hogy lehetne ez szemfényvesztés? Persze attól még, hogy valamit sokan csinálnak, bőven lehet szemfényvesztés – de ne elégedjünk meg ezzel a formális érvvel.
Egy megrögzött zöldaktivista, Ted Nordhaus már jóval azelőtt klímavédelemmel foglalkozott, mielőtt azzal még a maihoz mérhető politikai tőkét lehetett kovácsolni. Nordhaus a kaliforniai székhelyű Breakthrough Institute kutatási igazgatója, virtigli klímaharcos. Vajon mi Nordhaus álláspontja az utóbbi évek politikai fejleményeiről? Gondolhatnánk, hogy örül a klímakérdés gyors exponálódásának, de véleménye valójában lesújtó. Érdemes megkapaszkodni: Nordhaus szerint a klímavészhelyzet-jellegű intézkedések csak látszatcselekvések, pusztán a politikai haszonszerzés eszközei.
Azzal érvel, hogy ha a vészhelyzetet hirdető politikusok komolyan elhinnék, hogy csak pár évtizedre vagyunk a teljes összeomlástól, akkor radikálisabban lépnének fel. Nordhaus szerint a klímapolitikusok azt akarják elhitetni a választókkal, hogy minimális életmódbeli változtatásokkal, s valamiféle »szeressük egymást gyerekek« attitűddel valós eredményeket lehet elérni klímavédelem ügyében. Közben pedig – lévén ezek a politikusok valójában neoliberális háttérrel rendelkeznek – csak a nagyvállalatok malmára hajtják a vizet. Konzervatívként, jobboldaliként nehéz bármiben is egyetérteni Nordhaus elképzeléseivel. De egyben hálával tartozunk neki, mert leírta, milyen a valódi klímavészhelyzet. Minden más csak politikai termék, így sokszor a klímavészhelyzet meghirdetése is.
S újra itt vagyunk, ahol a part szakad: Budapesten megint nem történik más, csak látszatcselekvés. Szemben Magyarország Kormányának politikájával, ahol azon dolgozunk, hogy klímabarát energiamixünk legyen, erdőket telepítünk, az elektromobilitásban igyekszünk élen járni, s újraalkotjuk az ország öntözéssel összefüggő politikáját.
Csupa olyan dolog, ami valóban segít a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Mert ott nem a szavak, hanem a tettek számítanak, kedves Főpolgármester Úr!”